Home Office Çalışmanın Avantaj ve Dezavantajları

Tecrübelerim kategorisinin ilk konusu olan ve artık dilimizde de ister istemez yer edinen Home Office yani evden işleri yürütme fikri ilk başta kulağa hoş gelebilir. Ancak bu işi yapmak isteyenler için avantaj ve dezavantajları olduğu da kaçınılamaz bir gerçektir. Geçimini 3 yıl boyunca evden çalışarak geçiren biri olarak tecrübelerimi paylaşmak, evden çalışmak isteyen arkadaşlar için faydalanılabilecek bir kaynak olur diye düşünüyorum. Yeri gelmişken söylemekte fayda var, “Başkalarının tecrübelerini yaşayarak tekrar tecrübe etmeye çalışmak büyük bir aptallık olur.” bu sözü kulağınızın bir köşesinde bulundurun derim…

İlk Evre, Home Office (Home Ofis) Vergi Kaydı Açtırmak

Yapacağınız iş (muhtemelen dijital) detaylarını gözden geçirip kağıt üzerinde artılarını ve eksilerini bir tarafa yazıp Home Office olarak vergiye tabi olmaya ve işleri resmi olarak prosedürüne göre yürütmeye karar vermiş iseniz, bu aşamada birtakım küçük maliyetler ve evrak süreciniz olacak.

Bunlardan ilki olan muhasebe ücreti ve vergi kaydının açılması için muhasebeci veya mali müşavirinizin sizden talep edeceği “Vergi Dairesi Açılış Masrafları” olacaktır. 2019 yılı için bu ücret 350TL maliye harcı 150TL civarında da mali müşavir tarafından talep edilen ücret olmak üzere toplamda 500TL gibi bir rakam çıkacaktır. Sonrasında fatura basımı, kaşe, imza sirküleri, kırtasiye masrafları vb. işinize özel olması gereken evraklar için maliyetleri de göz önüne alırsak bunlar içinde 750TL – 1000TL gibi minimum bir rakamın olacağını söyleyebilirim.

İkinci Evre, Alt Yapı Hazırlıklarını Tamamlamak