İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Girişimcilere Yeni İş Fikirleri

Son güncelleme tarihi 11/05/2023

Günümüz hayat koşulları, ekonomik zorluklar, yeni arayışlar ya da girişimcilik ruhu vesilesi ile yeni iş fikirlerinin ortaya çıkması, toprağa saçılması ve yeşermesiyle hayatımızda yeni bir sayfa açabilmektedir. Kimi zaman hedeflerimiz, kimi zaman kızgınlıklarımız, kimi zaman ise hayatın akışı içinde kendimizi bu yolda bulmamız sebebiyle gelişmektedir.

Aslında girişimcilik her zaman içimizde olan ancak şartların olgunlaşması ile açığa çıkan bir süreçler bütünü olarak da tanımlanabilir. Biz de, kendinin bu olgunluğa eriştiğine inanan ya da “ne iş yapabilirim” diye aranan kişilere fikir vermek amacıyla yaptığımız araştırmalar neticesinde edindiğimiz bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

Hemen belirtelim ki ne iş yapacak olursanız olun “Sakın kredi ile iş yapmayın.” Bu hem Allah C.C Hazretlerinin rızasının bizden ve kazancımızdan uzak olması hem de borç psikoloji ile lüzumsuz hatalar yapılmasına sebep olur.

Haydi başlayalım… Fikir alışverişi yapmak için yorum bölümünden bize yazabilir veya diğer ziyaretçilerimizin düşüncelerinize katılmasını sağlayabilirsiniz.

Neler yapabileceğinizi belirleyin…

İş fikirlerini paylaşmadan önce size tavsiyemiz öncelikli olarak potansiyelinizi ve kişisel özelliklerinizi analiz etmenizdir. Şöyle ki, kendinize “Ben hangi işleri yapabilirim?” veya “Hangi işleri yaparsam daha başarılı olurum?” sorularını sorarak yapmayı düşündüğünüz işleri belirleyin. Yazarak belirlediğiniz bu fikirleri sizinle yakın olan 1-2 dostunuzla istişare ederek fikirlerini alın ve onların düşüncelerini harmanlayın. Ama sakın bu süreçte sizin profiliniz ile uygun olmayan fikirlerin peşine düşmeyin. Yani yanlış rüzgarlara kapılıp gitmeyin…

Sermayenizi belirleyin…

Kimi işler vardır ki önceden sermaye ister kimi işler de vardır ki sermayeden çok emek ister. Elbette her ikisi de önemlidir ancak ağırlığı biraz önce belirlediğini profilinize göre oluşturursanız, bu yolda sizin için ortaya çıkabilecek pek çok olası sorunu ilk aşamada bertaraf etmiş olacaksınız.

Ne iş yapabilirim…

Örneğin: makine mühendisi olabilirsiniz veya birtakım el becelerilerine sahip olabilirsiniz. Bu özellikler sizin üretim yapabileceğinize, üretilebilecek bir takım ürünlerin araştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu yönde mesafe kat edebilirsiniz.

Veya ikna kabiliyetiniz yüksektir, bu yönünüz ile insanlara açıklamalarınız ile ürün satabilirsiniz. Bu da sizin al-sat yaparak daha mutlu olacağınız ile ilgili bir yola girmeniz hususunda fikir verebilir.

Bir diğer seçenek de elbette hizmet sektörüdür ki emeğiniz kadar para kazanırsınız. Ancak bu seçenek genellikle zincir halkası misali bir takım bağlılıkları beraberinde getirmektedir. Sizin bütüne ne kadar uyum sağlayabileceğiniz ile alakalıdır. En önemlisi ise hizmet vereceğiniz iş kolunda bilgi ve tecrübenizdir ki ücret politikanızı belirlemenizde önemli rol oynamaktadır.

Az sermayeli işler

Çiçekçi Dükkanı Açmak : Yaz aylarının popüler işlerinden biri olan çiçekçilik az sermaye ile yapılabilecek işlerden birisidir. Bu işi yapmayı düşünüyorsanız biraz ön araştırma ve iklimlendirme sistemi hususunu özellikle bilmeniz son derece önemlidir ki canlı çiçeklerin muhafaza edilmesinde size büyük faydası olacaktır. Aksi taktirde canlı çiçeklerden zarar etmeniz içten bile değil.

Çiğ Köfteci Dükkanı Açmak : Son dönemlerin popüler iş kollarından birisi olarak karşımıza çıkan çiğ köfteci dükkanı açma fikri nedendir bilinmez darphane gibi görülüyor. Ama işin aslı şudur ki aktif bir bölgede hijyenik özelliklere dikkat edilerek açılması gereken bir dükkan olup, temizliğe önem verilmesi müşteri devamlılığı için oldukça önemlidir. Ayrıca çiğ köfte lezzeti popüler olan markaları tercih etmeniz önemlidir. Dip not olarak şunu da eklemeliyiz ki dükkanı sadece çiğ köfteci olarak düşünmemek, ailecek gelinip çay içilip sohbet edilecek nezih bir mekan haline getirmek artı değer katacaktır. Tabi olarak bunu yapacak iseniz çocuklar için mini bir oyun havuzu yapmayı ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Tantuni – Kokoreç Dükkanı Açmak : Mutfakta iyiyseniz ve biraz tecrübeniz varsa kendinize belirleyeceğiniz çizgi dahilinde lezzetli tantuni ve kokoreç dükkanı açabilirsiniz. Temizli ve düzen hususunda müşterilerinizin taleplerine ve görmek istediklerine özellikle dikkat etmeniz müşteri sadakatiniz için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca yakın bölgenizde instagram reklamlarını kullanmayı ihmal etmeyin. Yemek siparişi uygulamalarına da katılmanız size ekstra siparişler getirecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir