İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dijital Pazarlamanın Temelleri

Son güncelleme tarihi 11/05/2023

Ürün veya hizmet pazarlamada kullanılan dijital kanallar günümüzde bir hayli önem kazanmış, pandemi döneminde ise bu önem eskisine nazaran çok daha aşikar olmuş bir hal almıştır. Herkesin dilinde olan dijital dünya, dijital pazarlama, internetten satış gibi gündelik hayatta duymaya alışık olduğumuz kelime öbekleri aslında neyi ifade etmekte ve doğru kullanıldığında hangi kapıları aralamaktadır bu yazımızda bunları ele alalım istedim.

Öncelikle en çok tabir edilen ifadeyle “dijital pazarlama nedir ve nasıl yapılmalıdır” sorusunu ele alalım. Dijital pazarlama, herhangi bir ürün veya hizmetin internet üzerinden bilgisayar, mobil cihazlar ve hatta televizyon aracılığı ile hedef kitleye yönelik çeşitli interaktif uygulamalar ile pazarlanması olarak kısaca tanımlanabilir. Tanımlama hususunu çok uzatmadan pek çok kişinin “Ama nasıl…” diye başlayan sorularına cevap niteliği taşıyacak diğer hususları ele almaya devam edelim.

Dijital Pazarlama için Doğru Hedef Kitleyi Belirleyin

Eğer bir dijital pazarlama stratejisi oluşturacaksanız ve başarı istiyorsanız ilk aşama olarak dijital pazarlama için yapacağınız çalışmanın doğru hedef kitlesini belirlemeniz çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse; E-ticaret sitenizde anneler günü için satışa sunduğunuz blender setinin satış rekorları elde etmesini istiyorsanız öncelikle hedef kitlenin doğru seçiminde şu hususlara dikkat etmeniz son derece önemlidir. Zira bu hususlar reklam ve tanıtım maliyetlerinizi düşüreceği gibi dönüşüm oranlarınızı da artıracak ve başarılı bir reklam kampanyası oluşturmanıza katkı sağlayacaktır.

  • Reklam hedef kitlenizin yaş sınırlaması senaryoya uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır. İpucu: hedef kitlemiz anneler değil, annelere hediye verecek olan çocukları ancak burada dikkat edilmesi gereken alışveriş yapma yetisine sahip, ekonomik özgürlükleri olan kesimden bahsediyoruz. Yani yaş aralığı 21-35 arası olmalıdır. Bu aralığı ayarlarken reklam platformunun öngördüğü değerleri de göz önünde bulundurmak doğru seçimin yapılması adına fikir verici olabilir.
  • Ürün görselinin vurucu ve ikna edici olduğundan emin olun. Yüksek çözünürlük, net, arka planı temiz görsel kullanın ve ürüne yönelik belirleyici yönleri öne çıkarın. Ayrıca fiyatın piyasa koşullarındaki tercih edilebilirliğini mutlaka reklam kampanyasını başlatmadan evvel kontrol edin. Zira cazip fiyat diğer tüm koşullar ile bir araya geldiğinde reklamın satışa dönüşmesinde oldukça etikilidir.
  • Doğru platformu tercih edin! Hedef kitlenize uygun olan platformu tercih etmek bu noktada hem reklam maliyetlerinizi düşürecek hem de dönüşüm oranınızı artırarak motivasyonunuzu yükseltecektir.
  • Kullanıcıların reklama tıklayarak gelecekleri sayfaları muhakkak optimize edin, olası sorunlara ve sayfa hatalarına karşı gözden geçirin.
  • …Devam edecek…

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir