İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Ticaret Savaşları Kızışıyor

Son güncelleme tarihi 11/05/2023

Gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalandığımız günümüzde birçok işlemi, hatta alışverişlerimizi bile ceplerimizde taşıdığımız akıllı telefonlar vasıtası ile yapabiliyoruz. Bu durum kimi zaman tartışmalarla birlikte “Eskiden…” diye başlayan cümleleri beraberinde getirirken, özellikle bu nimetlerden faydalanan kişiler tarafından gayet memnuniyet verici olarak karşılanmaya devam ediyor. Kısacası kim ne derse desin e-ticaret gelişiyor.

Geçtiğimiz yıl 138,9 milyar lira olan e-ticaret hacmi son 10 yıldır gelişmeyi sürdürüyor. Önümüzdeki yıllarda da bu yükselişinin artarak devam edeceği düşünülen e-ticaretin, 2023 yılına kadar 300 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

Ayrıca hemen belirmek gerek ki devlet tarafından bakanlıklar eliyle bu çalışmalar son dönemde hız kazanmış durumda. Şöyle ki e-ticaret ile yapılan alışverişleri sıkı takibe alan vergi kurumu ve ticaret bakanlığı bu kanaldan vergi kaçırılmaması için yoğun çaba harcıyor. Bu durum aynı zamanda internette güvenle alışveriş yapılmasını da dolaylı olarak destekliyor.

Pazar Sitelerinin Oranı Yüksek

Gittigidiyor, N11, Hepsiburada, Trendyol gibi televizyon kanallarında reklamlarını sıkça görmeye alışık olduğumuz pazar siteleri ise e-ticarette pastadan en çok pay alan platformların başında yer alıyor. Bağlı oldukları şirketler tarafından gerek yazılımsal gerekse ticari ürün anlamında satıcılarla işbirliği yaparak ticaretlerini sürdüren bu siteler, her yıl düzenli olarak satışlarını artırmaya yönelik çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalar daha çok müşteri odaklı olsa da satıcılar da bu çalışmalardan elbetteki paylarına düşeni alıyor.

Kargo Şirketleri de E-Ticareti Destekliyor

E-ticaretin nimetlerinden en çok yararlanan bir diğer kesim ise hiç şüphesiz kargo şirketleridir. Öyle ki pazar siteleri tarafından anlaşmalarla hem satıcıyı hem müşteriyi uygun fiyatlı ürün alması için kargo anlaşmaları ile sipariş olanağı sunan hizmetler hiç şüphesiz tüm tarafların işine geliyor. Özellikle yılın son aylarına doğru yapılan indirim çılgınlıkları ile zaman zaman kargo yoğunlukları sebebiyle ciddi gecikmeler yaşandığını söylemek mümkün.

Daima Ulaşılabilir Olmak Satış İçin Önemli

E-ticaretin altın kuralının başında ise daima ulaşılabilir olmak geliyor. Şöyle ki internet sitenize ürün veya hizmetlerinizi düzgün bir şekilde yükleyerek, potansiyel müşterilerinizin sizi ziyaret ettiklerinde onların aradıklarını sunuyor olmanız bu sürecin satışa dönüşmesinde önemli rol oynuyor.

Sosyal Medya Desteği Olmazsa Olmaz!

Sosyal medyanın gücünü sanıyorum ki anlatmaya gerek yok. Hatta tek başına bile aktif sosyal medya platformlarının kullanımı ürün veya hizmetin müşteri ile buluşmasında yeterli oluyor. Geriye sadece güven sorununun aşılması kalıyor ki onu da siz halledersiniz…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir