İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Posta Pazarlamanın Püf Noktaları

Son güncelleme tarihi 11/05/2023

İnternet üzerinden aktif tanıtım ve satış yapıyorsanız e-posta pazarlama sizin için vazgeçilmez kanalların arasında yer alıyor. Doğru hedef kitlenize ait izinli e-posta listesi bu yöntemin sağlıklı uygulanmasında en önemli aşamadır. Şöyle ki müşterilerinizin onayını alarak edinmiş olduğunuz mail adresleri periyodik olarak kendilerine tanıtım yapmanıza olanak tanır. Aşırıya kaçmadan ve bunaltmadan bu periyodu faydalı ve düzenli bir şekilde yürütebilir iseniz faydasını göreceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Sorumluluklarınızı ve Yasal Yükümlülüklerinizi Bilin

Ülkenizde kişisel veriler, izinli-izinsiz e-posta gönderim vb. konular hakkında yürürlükte olan mevcut kanun ve yönetmelikleri bilerek yola çıkın. Zira bu aşamadan yanlış başlangıç yaparsanız kaş yapayım derken göz çıkarmanız içten bile değil.

Ayrıca hemen hemen genel bir kural olan şu hususları gönderinizde bulundurun:

  • E-bülten tasarımızını sadece izinli listenize gönderin,
  • Bülten tasarımızınız alt kısmında mutlaka tekrar e-posta almak istemeyen müşteriler için abonelikten ayrılma linki ekleyin,
  • Fiziksel adresinizi ve iletişim bilgilerinizi ekleyerek güvenilir bir kaynaktan gönderildiğini açıkça gösterin.

Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin

E-posta tanıtımı yapmadan önce hedef kitlenizi doğru belirleyerek gerek marka veya ürünün gerekse müşterinin birbiri ile ilişkili olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Bu aşamada özellikle müşteri profili ile ürün profili birbiri ile paralellik göstermelidir. Bunu doğru olarak yaparsanız dönüşüm oranlarınızın yüksek olacağını rahatlıkla görebilirsiniz.

Hedeflerinizi Net Olarak Belirleyin

Kampanya bültenini oluşturmadan önce bu çalışmayı ne amaçla yapacağınızı net olarak belirlemelisiniz. Bu aşamada kendinize şu soruları sorarak başlayabilirsiniz:

  • Bu çalışmayı neden yapıyorsunuz? Amacınız bir ürün veya hizmet tanıtmak mı?
  • Bülten hedef kitlesinden ne yapmasını istiyorsunuz?
  • Bülten gönderiminin başarılı olup olmadığını nasıl ölçeçeksiniz?

Karmaşık Olmayan Estetik ve Açıklayıcı Tasarımlar Oluşturun

Bülten için çok uzun olmayan, standart mail tarayıcıları ile rahatlıkla kullanılabilen, responsive özelliklere sahip sade ve şık bir görünüm seçmeniz önemlidir. Kullanıcının ilk andan itibaren mailinizi okuması için bu aşamayı doğru yönetmeye özen gösterin. Standartlara uygun mail şablonları ile ilerleyerek bu aşamayı kolaylaştırabilirsiniz.

Son Kontrollerinizi Yapın

Bülten hazırlıklarını tamamladıktan sonra test gönderimini farklı mail servisleri üzerinden test ederek nasıl göründüğünü gözleyin. Bir sorun varsa gönderim öncesinde hataları ortadan kaldırın. Sağlıklı bir test gönderimi yaptıktan sonra başlık, içerik ve detayları kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Aksi taktirde yapacağınız yanlışlar başta marka itibarınızı ve kişi listenizi kaybetmenize neden olacaktır.

İstatistiklere Göz Atın

Özenle gerçekleştirdiğiniz e-posta pazarlama stratejinizin amacına ulaşıp ulaşmadığını veya başarı seviyesini ölçümlemek içi istatistikleri detaylı olarak inceleyin. Eğer varsa yaptığınız hataları bir sonraki sefere iyileştirerek sürekliliğe özen gösterin.

Mail marketing veya dilimizdeki adıyla e-posta ile ürün/hizmet pazarlama ile ilgili daha fazla bilgi almak için bana yazabilir ve aklınızdaki soruları paylaşabilirsiniz. Başarılar…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir