İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnternetten Müşteri Bulma Yöntemleri 1

Son güncelleme tarihi 11/05/2023

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmezleri arasında olan internetin, ticaret hayatında ürün pazarlama, internetten müşteri bulma ve yeni ürünlerin keşfedilmesi başta olmak üzere saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok faydasını tekrar tekrar konuşmaya sanıyorum gerek yok. Sözü daha fazla uzatmadan internetten müşteri bulma yöntemlerini şöyle bir inceleyelim.

Şu konulardan bahsedeceğiz:

  • Sosyal medya platformları üzerinden müşteri bulma,
  • Google haritalar üzerinden müşteri bulma,
  • Google, Yandex, Bing vb arama motorları üzerinden müşteri bulma,
  • İnternetten müşteri bulmanın diğer yolları.

Sosyal Medya Platformları Üzerinden Müşteri Bulma

Şaşırmayın! Sosyal medyadan müşteri bulunur mu ? Elbette bulunur, müşteri bulma dediğimiz olay mevcut imkanları amaca yönelik nasıl kullanacağımız ile doğrudan alakalıdır.  Kaldı ki elimizde internet gibi uçsuz bucaksız bilginin olduğu bir dünya varken…

En popüler sosyal medya platformlardan olan Facebook üzerinden müşteri bulma konusuna değinelim. Facebook üzerinden arama bölümüne gelip hedeflediğiniz müşteri kitlesine yönelik bir kelime yazalım. Örneğin: pet shop, bu kelimeyi yazıp arama butonuna bastığımızda sayfada kişiler, işletmeler, gruplar gibi çeşitli seçenekler görebilirsiniz. Buradan sizin hedef kitlenize daha yakın olanı seçerek, örneğin işletmeler diyerek pet shop işi yapan işletmeleri görebilirsiniz.  Sonrasında ise işletme sayfası veya hesabın detaylarına girerek iletişim bilgisi, eposta bilgisi, whatsapp vb. ihtiyacınız olan bilgiyi toplayarak bir excel tablosunda tasnif etmenizi öneririm.

Google Haritalar Üzerinden Müşteri Bulma

Müşteri bulmanın en güzel yollarından ve benim de sık sık tercih ettiğim yöntemlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Google’ın servislerinden biri olan “Haritalar” servisinden faydalanarak müşteri bulmaktır. Biraz önce verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak; Google Haritalar’ı açıp pet shop kelimesini arattığınızda öncelikle size en yakın olan pet shopları göstermeye başlayacak ve siz haritayı kaydırdıkça o bölgelerdeki kayıtlı işletmeleri size gösterecektir. Bu vesile ile sizde işletme detaylarından iletişim bilgisi, eposta vb. bilgileri excel tablosunda tasnif ederek bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

Google, Yandex, Bing vb. Üzerinden Müşteri Bulma

Hedef kitlenize yönelik müşteri bulma yöntemlerinin en kolayı ise her gün kullandığımız arama motorlarıdır. Bu arama motorları, arama yapacağımız anahtar kelimelere yönelik sonuçları listelediğinden bize bir takım seçenekler sunar. Burada da bu seçeneklerin incelenerek hedef kitleye yönelik iletişim bilgilerinin tasnif edilmesi önemlidir.

Arama motorlarından müşteri arayacaksanız dikkat etmeniz gereken püf nokta, genel amaçlı kelimeler kullanmak yerine daha özel amaçlı ve sınırlı bir grubu ifade eden kelimeleri tercih etmektir. Örneğin: “pet shop” kelimesini doğrudan aramak yerine “pet shop + bulunduğunuz” il veya şehir yazmanız daha alakalı sonuçların listelenmesinde rol oynayacaktır.

İnternetten Müşteri Bulmanın Diğer Yolları

İnternetten müşteri bulmanın pek çok yolu ve yöntemi vardır. Buradaki en önemli nokta yapılacak tüm işlemleri öncesinde planlama ve işlem sırasını belirlemektir. Hedeflenen müşteri kitlesi hiçbir zaman ve hiçbir yerde size kolayca sunulmaz, öyle olsaydı herkes kolayca iş yapardır ve bilgi kıymetsiz olurdur.

Hedef kitlenizdeki müşteriyi doğru yerde aramak çok önemlidir. Zira bu noktada yapacağınız yanlış tercihler sizin daha çok zaman kaybetmenize ve rakiplerinizin önünüze geçmesine olanak sağlayacaktır. Bu sebeple hedef müşteri profilinizi çok iyi analiz etmelisiniz.

Sormak istediğiniz hususlar hakkında aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Elimden geldiğince sorularınızı cevaplamaya çalışacağım, takipte kalın.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir